PASİF İÇİCİLİK

Pasif içicilerin aktif, büyük zararlar gördüğünü hepimiz biliyoruz, bilmeliyiz!

Sigara içenlerin yanı sıra etrafındakilere verdikleri sigara dumanı zararı saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu bağlamda oldukça büyük zararlar gören çocuklar ve bebeklerimiz büyük risk altındadır. Akciğerleri tam anlamda gelişmemiş olan miniklerimiz bilindiği üzere yetişkin bireylere göre nefes alıp vermede daha hızlıdır. Bu da demek oluyor ki onlar için zarar olduğundan daha büyük.

Başkasının tükettiği tütün dumanına maruz kalanlar, kalmak zorunda bırakılanlar için durum ölüme kadar ilerleyiş göstermektedir.

Dışarıdan gelen bir tütün dumanına “5 dakika” dahi maruz kalmak kalp krizini tetiklemek gibi hastalıklara yol açmaktadır. Elbette daha birçok kötü etkeni vardır.

Bunlar;

Gözlerde tahriş, sulanma, yanma, baş ağrısı, burunda rahatsızlık, akıntı, öksürük, boğaz ağrısı, kalp hızı ve tansiyonun yükselmesi, solunum yakınmalarda artış ve enfeksiyonlar, var olan hastalıkların alevlenmesi, kalp hastalığı olan kişilerde kalp krizi, astım, alerjiler.

Sigara dumanına maruz kalanlarda akciğer kanseri %32, meme kanseri %90 oranında artış göstermektedir. Dünyada her yıl sigara içmeyen 600.000 den fazla kişi pasif içicilik sebebi ile ölüme terk edilmektedir.